Ako liečiť zažltnuté horné zúbky u 16 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
26. aug 2021

Dobrý deň,

16 mesačné dojčené dieťa (aj niekoľkokrát v noci) má takéto horné predné zúbky. Pri čistení veľmi nespolupracuje. Dočítala som sa, že máme kúpiť jednozväzkovú kefku.

Čo ešte viac urobiť, aby sa zúbky viac nekazili?

Od akého veku je vhodná pasta GC Tooth Mousse?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o začínajúci kaz ranného veku. Ide o kaz, ktorý sa vyskytuje typicky na horných štyroch zuboch. Vzniká tak, že sa zúbky slabo čistia hlavne pred spaním. Je na nich povlak s baktériami a týmto sa dodáva v noci často následne mlieko.

Baktérie toto mlieko spracujú, vylúčia kyseliny a tie rozpúšťajú zuby. Dolné predné bývajú ako perličky a tým sa aj odlíši od akejkoľvek vrodenej vady. Sú totiž obmývané slinou, a preto sú ušetrené.

To samozrejme nie je dôvod v noci nedojčiť a iba dôkladne umývať zuby pred nočným spaním. A najlepšia je jednozväzková kefka. Následne, keď dieťa zaspí na prsníku by som urobila z pusinky taký zobáčik a natrela na predné zúbky GC Tooth Mousse. Skúste mesiac každý deň.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk