Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako liečiť zvlnené okraje zúbkov u dvojročného syna?

Zodpovedané
14. máj 2021

Dobrý deň,

môj dvojročný syn má na horných zúbkoch ako keby zvlnené okraje. Zblízka to vyzerá ako keby bolo z každého zúbka odštiepnuté a zahladené. Ako keby sa zuby rozpúšťali.

K zubárovi ideme prvýkrát o mesiac, skôr ho vziať nechcel. Zuby čistíme 2x denne. Syn nepije žiadne sladené vody a nepapá ani sladkosti. Občas domáce koláče a chlebík s džemom. Lieky okrem vitamínu D a prechodne Kaloby neužíva.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

na fotografii nič nevidím, je to skutočne zlé rozlíšenie.

Každopádne - podľa popisu sa jedná o kaz raného veku - early childhood caries. Ide o kaz, ktorý sa typicky vyskytuje na horných štyroch predných zuboch. Vzniká tak, že sa zúbky slabo čistia, je na nich prítomný povlak s baktériami a týmto sa v noci často dodáva mlieko. Baktérie toto mlieko spracujú, vylúčia kyseliny a vznikne kaz. Od vrodenej vady, deficitu vitamínov, pôsobenia antibiotík či iného problému sa tento kaz odlíši tak, že dolné predné zuby sú ako perličky. Je to preto, že sú obmývané slinou a teda ušetrené.

Keďže ale nevidím fotografiu, je nutné navštíviť detského zubného lekára (hľadala by som skutočne špecialistu na deti), ktorý vám diagnózu potvrdí a zároveň bude vedieť, ako pokračovať.


S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk