Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako nájdem zubára pre deti, keď sú všetci plne obsadení?

Zodpovedané
14. máj 2021

Dobrý deň,

mám 3 deti - 6, 4 a 2 ročné. Bývame v menšom meste, kde sú všetci zubári plne vyťažení. Ja aj deti máme trvalé bydlisko v Bratislave a môj zubár, odmieta zobrať ďalších pacientov.

Ostatní zubári mi povedali, že deti majú chodiť tam, kde ich rodičia. Nepodarilo sa mi nájsť zubára pre deti ani v okolitých mestách. V poisťovni mi povedali, že mám hľadať detského stomatológa, ale taký v našom regióne nie je.

Je nutné deťom opravovať kazy na mliečnych zuboch?

Ako nájdem zubára pre moje deti?

Ďakujem

Dobrý deň,

situácia s detskými zubármi je síce pomerne zlá, ale v každom meste sa dajú nájsť kvalitní lekári, ktorí sa špecializujú na deti.

Hľadala by som práve takých, nakoľko zubný lekár, ktorý ošetruje iba dospelých má poznatky o detskom zubnom lekárstve len tie, ktoré pozná zo školy. A tie v súčasnej dobe nestačia. Bohužiaľ, väčšina takto špecializovaných zubných lekárov nerobí na poisťovne.

Áno, kazy na mliečnych zuboch je nutné opraviť. Medzi koreňmi mliečneho zuba čaká zárodok stáleho zuba a ak sa kaz neopraví a prestúpi do nervu, môže byť tento zárodok poškodený. Zároveň samozrejme kaz začne neskôr bolieť a ak dieťa príde už s opuchom a bolesťou, čaká ho ťažký a nepríjemný zákrok a nikdy si nezíska pozitívny vzťah k zubárovi.

Rozpadnuté mliečne zuby sú zdrojom baktérií pre celý organizmus a stále zuby. Predstavujú problém pre reč, žuvanie a tiež estetický problém.


S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk