Ako odstrániť povlak na zube u 2,5 ročného dieťaťa?

Zodpovedané
5. okt 2021

Dobrý deň,

mojej 2,5 ročnej dcére čistím ústa od bábätka a nikdy nebol žiadny problém. Posledné tri mesiace je to horšie. Plače a po pár dňoch je kefka dohryzená.

Kúpili sme jednozväzkovú kefku a pozrela som video ako správne umývať. Všimla som si, že na predných horných zuboch spredu a aj zozadu má ako keby povlak, ktorý nejde dole. Zuby sú drsné na dotyk a nelesknú sa.

Dá sa s tým ešte niečo spraviť?

Je to už kaz?

U zubára sme ešte neboli, ústa by neotvorila a ťažko by sme ju udržali.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak je to na predných horných zuboch, tak pravdepodobne pôjde o kaz raného veku. Vzniká vtedy, ak sa zúbky slabšie čistia a dieťa zároveň v noci veľa papá.

Zubný lekár by sa mal navštevovať od prvého zuba. Je nepravdepodobné, že dieťatko by hneď otvorilo ústa, ale rovnako ako u pediatra sa aj napriek tomu spraví všetko potrebné, aj u zubného lekára sa vyšetrí. Dieťatko si postupne každý pol rok zvyká a s lekárom sa stanú kamaráti.

Odporúčam Vám vyhľadať detského stomatológa, ktorý má s kazmi raného veku skúsenosti.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk