Ako postupovať, keď ročný synček má prasknutú sklovinu na zúbku?

Zodpovedané
13. apr 2021

Dobrý deň,

u ročného synčeka som si medzi dvoma umývaniami zúbkov všimla, že má prasknutú sklovinu krížom cez celú vrchnú jednotku a aj odštrbené zo zúbka (úplne maličký kúsok). Zrejme sa to stalo, keď sa buchol o roh vane v kúpeľni.

Je potrebné s tým niečo robiť u stomatológa?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, pravdepodobne išlo o úraz. Nateraz nie je potrebné nič riešiť.

Mohol sa poškodiť nervovo-cievny zväzok s tým, že zúbok neskôr odumrie. To sa prejaví hlavne zmenou farby. Ak pôjde o jediný problém, nie je potrebné to riešiť.

Zákrok treba len ak začne hnisať, alebo sa objaví fistula, prípadne bolesť. Vtedy sa čistí koreňový kanálik a zub sa vyplní. Ostrá hrana a dá zahladiť ak by vás rezala pri dojčení.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk