Ako postupovať v prípade, keď 8 mesačnému synovi odumrie zub?

Zodpovedané
14. máj 2022

Dobrý deň,

8 mesačný syn spadol v postieľke a udrel si pusu o bočnicu. Má sivý bočný rezák, ktorý má len na štvrť vonku. Je ešte možné, že ten zúbok bude mať pôvodnú farbu alebo odumrel.

Čo treba robiť v prípade, ak odumrel?

Ďakujem

Dobrý deň,

to, že osivel, môže byť len prechodné. Býva to spôsobené nedokrvením zuba v dôsledku malého hematómu po úraze.

Ak osivie natrvalo, znamená to, že odumrel. Ak jediným príznakom bude len zmena farby, nie je potrebné to riešiť. Jediné ak by hnisal, bolel alebo opuchol. Vtedy sa buď musí vyčistiť, vyplniť a uzavrieť koreňový kanálik a zub, alebo sa zub trhá. Závisí od spolupráce. Zub nesmie ostať otvorený.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk