Aký máte názor na násilné ošetrenie kazu?

Zodpovedané
1. mar 2021

Dobrý deň,

trojročný syn má kaz a pri ošetrení nespolupracoval. Má zlú skúsenosť z predošlého ošetrenia, keď sa mu zubár dokončieval zub nasilu, lebo už nevedel vydržať.

Doktorka sa ma pýtala ako chcem pokračovať. Či to spravíme násilím, alebo skúsime inokedy. Tak som zvolila druhú možnosť. Dali nám termín za 5 mesiacov.

Nie je to pridlho?

Mám strach, aby sa z malého kazu nestal veľký bolestivejší na ošetrenie.

Aký máte názor na ošetrenie násilne?

Ďakujem

Dobrý deň,

k prvej otázke - áno, za 5 mesiacov sa kaz dostane do úplne inej roviny, nakoľko kazy v mliečnych zuboch vedia postupovať veľmi rýchlo. Bohužiaľ, v mnohých ambulanciách je situácia s termínmi kritická, nakoľko zubárov, ktorí ošetrujú detičky je málo.

K ošetreniu násilne - každý zubár, hlavne pedostomatológ, sa všemožne snaží, aby dieťatko nemalo traumu. Spievame pesničky, púšťame rozprávky, vymýšľame príbehy a dokola vysvetľujeme. Ale niekedy príde k situácii, že ošetriť skrátka treba, lebo je ohrozené zdravie - a vtedy samozrejme musí byť dieťa ošetrené aj nasilu.

Ani u pediatra predsa dieťa nevystrčí celé šťastné rúčku, aby dostalo injekciu. A aj tak sa musí aplikovať. Každopádne súčasná stomatológia ponúka veľa možností, ako sa vyhnúť ošetreniu nasilu - napr. použitie premedikácie, rajského plynu alebo celkovej anestézie.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk