Akým spôsobom a ako často je vhodné starať sa o ústnu dutinu 10 týždňového bábätká, ktoré ešte nemá zúbky?

Zodpovedané
8. mar 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom starostlivosti o ústnu dutinu dieťaťa.

Akým spôsobom a ako často je vhodné starať sa o ústnu dutinu 10 týždňového bábätká, ktoré ešte nemá zúbky a je na MM + UM?

Keď je dieťatko už staršie, od akého veku je vhodné chodiť k zubárovi?

Treba kefkou čistiť zúbky hneď ako začne trošku trčať z ďasna prvý zub?

Je vhodné používať hneď aj zubnú pastu?

Ako zabrániť kazom, keď bábätko papá aj v noci?

Ďakujem

Dobrý deň,

kým ešte nemá zúbky, tak postačí raz za pár dní vytrieť ústočka gázovým štvorcom, aby si dieťa zvykalo.

K zubnému lekárovi je potrebné chodiť od prvého zúbka. Dostanete inštrukcie k hygiene a výžive. Treba čistiť hneď od prerezania tej malej čiarky. A to najskôr gázovým štvorcom a potom jednozväzkovou kefkou. Pastu ešte netreba.

Kazom, ktoré vzniknú v noci zabránite práve tým, že zuby pred spaním dôkladne očistíte.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk