Je možné použiť rajský plyn u 6 ročného dieťaťa?

Zodpovedané
31. mar 2021

Dobrý deň,

ďakujem za zodpovedanie otázky https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna.... Meno je Kristínka K.

Pani kolegyňa bude robiť dcére dve extrakcie a 4 malé medzizubné kazy. Chce to robiť na jednom sedení a navrhla premedikáciu. Keď nepomôže, tak CA. Rajsky plyn nechce, ja by som však radšej ten ako navrhnuté riešenia.

Dcéra je však bojazlivá a hysterická pri ošetrení. Na prehliadke plne spolupracovala, problém nastáva pri nasadzovaní koferdamu.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

v karte Kristínky sa píše, že maminka prišla na konzultáciu ohľadom celkovej anestézie, ale pani doktorke sa dieťatko na celkovú anestéziu nezdá, preto navrhuje menej invazívnu alternatívu - premedikáciu.

Ako som písala predtým, rajský plyn v podobe, akú zatiaľ máme na SVK (chystáme sa to zmeniť) sa používa cez masku alebo ústa, preto sa nedá nasadiť kofferdam. A práve tento je pri plombovaní zubov dôležitý.

Plomby, ktoré sa v súčasnej modernej stomatológii používajú musia byť aplikované bez prístupu slín, inak sa neuplatní väzba, ktorú majú mať a pod plombu môže vôjsť kaz. Naviac dieťatko sa často pri ošetrení myká a mohlo by vdýchnuť niektorú z malých pomôcok na plombovanie (matrica, klinok, prsteň).

Preto na plombovanie zubov je vhodnejší midazolam, Entonox (rajský plyn) sa využíva skôr na extrakcie. Rozhodne sa v ňom nedá urobiť niekoľko zubov naraz v jednom sedení. Ale pokojne sa o tom s p. doktorkou ešte raz porozprávajte, určite nájdete spoločné riešenie.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk