Je nutné röntgenologické vyšetrenie zuba u štvorročného syna?

Zodpovedané
5. dec 2020

Dobrý deň,

môj skoro štvorročný syn má plombované stoličky a opravované predné 4 zuby. Teraz mu v pusinke nie je vidieť žiaden kaz, ale stále sa chytá zubov a líc. Ako keby ho niektorý bolel.

Má podozrenie na PAS a nekomunikuje, takže nám nepovie či ho niečo boli. Zubárka vravela, že zápal nemá, lebo nemá červené ďasno a ani vačok.

Malo by sa mu urobiť RTG vyšetrenie?

Ako by mu toto vyšetrenie robili, keďže by nespolupracoval?

U zubárky mu dali pri ošetrení rajsky plyn.

Ďakujem

Dobrý deň,

od 4 rokov je veľmi dôležité spraviť záhryzové snímky, nakoľko sú uzavreté medzery medzi zubami a medzizubný kaz nie je možné vidieť na preventívnej prehliadke v ústach - až keď je hlboký a vytvorí dieru.

Dieťatko si pri ňom zahrýza do takej platničky, sestrička/lekár/rodič si môže dať vestu a pomáhať mu platničku držať.

Ak by odmietal platničku zahryznúť, dá sa to spraviť tak, že lekár mu bude prikladať postupne snímky k zubom - to zvládne väčšinou každé dieťa.

U detí s PAS mám skúsenosť, že najdôležitejšie je presne dieťaťu predtým vysvetliť, čo sa bude robiť a aj to dodržať. Ak mu rajský plyn pomáha, môžete skúsiť aj ten.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk