Je potrebné riešiť vyrazené predné zuby u trojročného syna?

Zodpovedané
8. apr 2021

Dobrý deň,

syn má 3 roky a pred pár dňami si vyrazil spodné predné zuby. Boli vyklonené asi o 45 stupňov, dala som ich späť boli sme na pohotovosti. Vraj teraz s tým nič, len pozorovať a kašovitá strava.

Neskôr som si všimla, že horné má odštiepené a sťažuje sa na bolesť horných. Vôbec neviem posúdiť, či sú zarazené do ďasna.

Je to potrebné riešiť?

Ako asi dlho potrvá kým sa ujmú tie spodné?

Odmieta mi všetko kašovité a za každú cenu chce normálne jedlo. Ak mu všetko kúskujem nech nehryzie, len žuje.

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa spodných zubov týka - môžu a nemusia sa upevniť. Väčšinou sa upevnia, môžu ale odumrieť, čo sa často prejaví len zmenou farby. Toto riešiť netreba, jedine ak by začal zúbok hnisať, čo sa prejaví fistulou alebo nálezom na rtg.

Vtedy sa buď plnia koreňové kanáliky alebo sa zub vytrhne. Čo sa horných týka, ak ide len o malé odštiepenie, stačí ho zahladiť u zubára.

Zlomené predné mliečne zuby sa nezvyknú dorábať. Ak by išla zlomenina do nervu, musia sa plniť koreňové kanáliky alebo sa zub vytiahne. To by si ale na pohotovosti určite všimli.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk