Je sedacia narkóza vyhovujúca pre trojročné dieťa, ktoré vôbec nedokáže otvoriť ústa u zubára?

Zodpovedané
16. sep 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom narkózy u trojročného dieťaťa.

Je sedacia narkóza vyhovujúca pre trojročné dieťa, ktoré vôbec nedokáže u bežného zubára otvoriť ústa?

Problém je, že ani sa ho nemusí nikto chytiť a už hneď kričí. Injekcia nie je reálna. Syn je strašné tvrdohlavý a vysvetliť sa mu to nedá.

Ako inak môžeme ešte synčekovi pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

sedácia a narkóza sú dve odlišné veci.

Pri sedácii pri vedomí dieťatko vypije sirup s obsahom benzodiazepínov. Je omámené, ale pri vedomí a na ošetrenie si nepamätá.

Narkóza je celková anestézia, ktorá si vyžaduje anesteziológa i predoperačné vyšetrenia. Ak dieťatku treba opraviť zúbky a nespolupracuje, je vhodné zvážiť obe tieto možnosti. Celková anestézia sa volí na zložité zákroky, kedy treba ošetriť veľa zubov a zahŕňa to aj ošetrenie koreňových kanálikov či mnohopočetné extrakcie. Sedácia pri vedomí je vhodnejšia na jednoduchšie zákroky, nakoľko sa pri nej ošetria maximálne 2 zuby naraz.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk