Je vhodnejšia GC Tooth Mousse alebo GC MI Paste Plus pre trojročné dieťa?

Zodpovedané
6. mar 2021

Dobrý deň,

synovi, ktorý má 2 roky a 10 mesiacov sa spravili na krčkoch zubov (na stoličkách a už aj na niektorých bočných zúbkoch) biele škvrny a na jednom zúbku má aj malú dierku z boku v tomto povlaku. Pravdepodobne pôjde o zubný kaz ranného veku.

Mal aj dosť silný reflux a ešte pri zaspávaní na obed a večer, niekedy aj v noci pije materské mlieko. Po pití si už zuby neumyje.

Mohlo mu kojenie spôsobiť tie biele škvrny?

Myslím, že zúbky čistíme dosť ráno, večer, niekedy aj na obed aj jednozväzkovou zubnou kefkou.

Dá ešte okrem čistenia zabrániť šíreniu zubného kazu pokým nepôjdeme k zubárke?

Je vhodnejšia pasta GC Tooth Mousse (bez fluoridov) alebo GC MI Paste Plus (s vápnikom, fosfátom a fluoridy)?

Používa sa ako náhrada zubnej pasty?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, pravdepodobne pôjde o kaz raného veku. Ak by to bolo možné, už by v noci nemal piť mliečko. Kaz raného veku vzniká, ak sú zuby nedostatočne očistené, je na nich povlak s baktériami a týmto sa dodáva hlavne v noci často cukor, napr. aj v materskom mlieku.

Postihuje typicky horné predné zuby. Kým navštívite zubára, čistite jednozväzkovou kefkou a aplikujte GC tooth mousse. MI paste plus sa ešte nesmie v tomto veku. Aplikujte ho po umytí zubov a nemalo by sa po jeho aplikácii piť. Ak zaspáva na prsníku, do doby, kým si odvykne, skúste nadojčiť a keď zaspí, tak mu zúbky natrieť.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk