Kedy môžme začať riešiť strojček u 10 ročnej slečny so zmiešaným chrupom?

Zodpovedané
3. dec 2020

Dobrý deň,

moja 10 ročná dcérka má stále zmiešaný chrup. Horné očné zúbky sú stále mliečne, ale " dvojky" rastú veľmi vytočené bokom. Vôbec nevyzerajú, že by sa samé mohli pekne stočiť.

V škole sa jej deti posmievajú a nesie to ťažko.

Kedy by mohla dostať strojček?

Zubárka mi ešte pred pol rokom povedala, že musí počkať pokým vypadnú mliečne trojky a nikam nás zatiaľ nechce poslať. Očné zuby sa jej nekývu.

Aký je Váš názor?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

treba kvalitný rtg, lebo je možné, že trvalé trojky sú uložené v takej polohe, že nevytlačia mliečne.

Každopádne ale mliečne trojky idú v hornej čeľusti preč ako posledné a závisí to hlavne od toho, kedy sa prerezali do úst prvé mliečne zuby.

Kľudne môžu vypadnúť až v 12-13 rokoch. Ak ale rastú dvojky krivo, je čas navštíviť čeľustného ortopéda. Je možné, že dcérka dostane nočný strojček a roztiahnutím hornej čeľuste sa zuby usporiadajú. Tento sa nosí už v období zmiešaného chrupu.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk