Má cumeľ vplyv na krivé zúbky?

Zodpovedané
11. feb 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zúbkov mojej 11 mesačnej dcérky. Zvrchu už má vonku prvé a druhé rezáky. Všimla som si, že jeden z druhých rezákov rastie nie v línii prvého. Je ako keby nakrivo a položený akoby vyššie.

Môže to byť do budúcna problém?

Bude mať dcérka krivé zúbky?

Môže to byť spôsobené používaním menšej veľkosti cumlíka?

Dcérka preferuje malý dudlík pre trojmesačné bábo, iné odmieta. Dudlíkuje tak cca 2 hodinky denne.

Má vhodný dudlík vplyv na vývoj chrupu?

Ďakujem

Dobrý deň,

vplyv dudlíka na zuby je druhotný. Podnebie je zároveň spodina nosa. Tlakom cumlíka sa podnebie vyduje do vysokého úzkeho gotického podnebia, čím sa nutne zúži nos.

Následne sa v ňom retinujú nečistoty, dieťa dýcha ústami, má nosové polypy, opakované infekcie, chrápanie a nakoniec sa mu vyberú mandle.

Zuby sa druhotne nemajú kam zmestiť a preto sa vysúvajú vejárovito dopredu. Tieto procesy ale zvyčajne nastávajú až pri dlhodobom používaní. Ak sa dudlíka v 1,5 roku zbavíte, nemali by ste mať žiadne problémy.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk