Má zmysel zachraňovať deravé mliečne stoličky u 5 ročnej dcérky?

Zodpovedané
10. máj 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zubov 5 ročnej dcérky, ktorá má deravé stoličky.

Je šanca urobiť jej plomby?

Každý večer jej z nich čistím zvyšky a naša zubárka ich odmieta ošetriť.

Ďakujem

Dobrý deň,

kazy na mliečnych zuboch sa musia ošetriť. Ak sa kaz dostane do nervu, začne dieťa intenzívne bolieť a bude nasledovať akútny zákrok, ktorý zmarí akýkoľvek následný pozitívny vzťah k zubnému lekárovi.

Zároveň, ak kaz postúpi do nervu, cez korene mliečneho zuba je ohrozený zárodok trvalého zuba. Zubné kazy na mliečnych zuboch sa ošetrujú rovnako ako u dospelých. T.j. s použitím lokálnej anestézie sa kaz odstráni a zub sa vyplní plombou. Ak kaz postúpi do nervu, musia sa vyčistiť a vyplniť koreňové kanáliky, alebo sa zub vytrhne.

Zuby nikdy nemôžu ostať iba tak otvorené, je to liaheň baktérií. Navrhujem vám nájsť si zubného lekára, ktorý sa špecializuje na deti.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk