Mohol si 6 ročný syn poškodiť trvalý zub pri náraze?

Zodpovedané
7. apr 2021

Dobrý deň,

6 ročný syn má predný zúbok už svoj, má cca polku zubu vonku. Včera sa narazil pri naháňačke s kamarátom. Hovorí, že zúbok ho nebolí. Vedľa mal zlý zub a ten sa zlomil. Ten pôjde onedlho von.

Mohlo sa mu stať niečo s tým trvalým zúbkom pri náraze?

Zubárke som volala a že ak ho nebolí, tak nemusíme chodiť.

Ďakujem za skorú odpoveď

Dobrý deň,

ak správne chápem, ten narazený zub je už trvalý. Áno - nárazom sa mohol utlačiť nervovo-cievny zväzok a zub môže časom odumrieť. Môže aj prechodne osivieť a potom opäť obelieť.

Ak odumrie, prejaví sa to zmenou farby, fistulou nad zubom alebo len náhodným nálezom na rtg a bude sa to riešiť prečistením kanálika a zaplnením.

Zatiaľ dva týždne nasaďte kašovitú stravu. Zub môže odumrieť kedykoľvek, aj v priebehu mesiacov, preto ho iba pozorujte.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk