Môže mať 2,5 ročný syn kaz?

Zodpovedané
18. nov 2021

Dobrý deň,

náš syn má 2,5 roka a zúbky čistíme každý deň 2x. Sám si ich čistí a následne mu vždy dočistím ja.

V poslednom období sa veľmi nechce držať a z umývania zubov je vždy plač. Na horných 4 zuboch má žltý až hnedý povlak, ktorý nejde vyčistiť.

Môže to byť kaz alebo zubný kameň?

Ako sa to dá vyčistiť a zmierniť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pôjde o kaz ranného veku. Ide o kaz, ktorý sa vyskytuje typicky na horných štyroch zuboch. Vzniká tak, že sa zúbky slabo čistia hlavne pred spaním. Je na nich povlak s baktériami a týmto sa dodáva v noci často následne mlieko.

Baktérie toto mlieko spracujú, vylúčia kyseliny a tie rozpúšťajú zuby. Dolné predné bývajú ako perličky. Tým sa aj odlíši od akejkoľvek vrodenej vady, deficitu vitamínov, chýb v tehotenstve, antibiotík, železa. Sú totiž obmývané slinou, a preto sú ušetrené.

To samozrejme nie je dôvod v noci nedojčiť, ale dôkladne umývať zuby pred nočným spaním. Neviem, v akom je kaz rozsahu. Ak je začínajúci, postačí jednozväzková kefka a aplikácia remineralizačných prípravkov. Ale ak je väčší, je potrebné ho ošetriť u detského zubára.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk