Môže mať dieťa krivé zuby kvôli cumlíku?

Zodpovedané
23. nov 2021

Dobrý deň,

môjmu dieťatku narástli prvé dva spodné zúbky, ale sú trochu krivé. Jeden je vytočený ako keby von.

Môže to byť kvôli cumlíku?

Treba používať ortodonticky cumeľ?

Stomatológ povedal, že do 2 rokoch by nemal mať cumlík vplyv na krivenie zúbkov.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

cumlík má vplyv predovšetkým na rast tvárových kostí, zuby sa krivia až druhotne. Tlakom cumlíka sa podnebie vyduje do gotického úzkeho podnebia, čím sa zúži nos. Následne sa v ňom retinujú nečistoty. Dieťa dýcha ústami, má opakované infekcie, polypy. Môžu sa mu zanášať mandle. Korene na nevedia zmestiť do úzkeho podnebia, preto sa korunky zubov vytlačia dopredu.

Toto je ale následok dlhodobého používania a u takto malého dieťatka by to nemalo mať vplyv. Z mojej skúsenosti všetky cumlíky fungujú rovnako, netreba meniť za ortodontický cumlík. Len v pravý čas (v cca 1,5 roku) cumlík odstrániť.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk