Oplatí sa opravovať mliečne zuby u 3,5 ročného dieťaťa?

Zodpovedané
3. dec 2020

Dobrý deň,

moja 3,5 ročná dcérka má veľmi krehké zúbky, ktoré zdedila pravdepodobne z manželovej strany. Po prvom roku sa postupne horné 4 zuby vylámali.

Užívala Maltofer, čize sa jej aj nepekne zafarbili. V súčasnosti ich má takmer zarovno s ďasnom a nepôsobí to pekne. Problém je, že som jej na stoličkách našla kazy.

Podľa nášho zubára mliečne zuby netreba opravovať kým nebolia, a to najmä u nespolupracujúceho pacienta. Bojím sa, aby sa jej kaz rýchlo nešíril a nenarobil väčšiu škodu.

Berieme ju so sebou na vyšetrenie a sleduje, že čo zubár robí. Vysvetľujem, ukazujem jej, ale bojí sa a nechce ani sadnúť do kresla. Zuby si čistíme pravidelne 2x do dňa. Bola kojená takmer do 2 rokov.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

to, čo opisujete nie sú krehké zúbky, ale typický kaz raného veku (early childhood caries, pozrite obrázky na google). Ide o kaz typicky postihujúci štyri predné horné zuby. Vzniká, ak na nedostatočne umytých zuboch je prítomný povlak a dieťatko v noci často papá. Baktérie vtedy spracujú mlieko, vylúčia kyseliny a rozpúšťajú štyri horné zuby. Rozozná sa krásne od čohokoľvek vrodeného práve tým, že sú postihnuté horné predné zuby, neskôr stoličky, ale dolné predné sú krásne. Je to preto, že sú obmývané slinou, a teda ušetrené.

Ošetriť mliečne zuby samozrejme treba, a to čo najskôr. Akonáhle kaz postúpi do nervu, je ohrozený aj zárodok stáleho zuba. Ak už má predné horné zúbky zrovnané s ďasnom, jedinou možnosťou je ich extrakcia, a to čo najskôr.

Stoličky treba opraviť, majú byť v ústach do 10-12 rokov. Nájdite si detského zubára, ktorý mliečne zuby chce a vie opravovať. Začnete pomaly, ak to nepôjde, sú rôzne možnosti sedácie a ak by nezabrala, tak celková anestézia.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk