Pomôže GC Tooth Mousse odstrániť povlak na zuboch dvojročného dieťaťa?

Zodpovedané
14. apr 2021

Dobrý deň,

moja dvojročná dcérka je dojčená a pije iba vodu. Na zuboch má už niekoľko mesiacov biely povlak, ktorý nevieme kefkou odstrániť. Včera som si všimla, že má malú dierku z bokov na hornej jednotke a dvojke.

Zachránime situáciu, keď začneme používať GC Tooth Mousse?

Ktorá varianta je najlepšia?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o kaz raného veku - early childhood caries. Je to kaz, ktorý sa typicky vyskytuje na horných štyroch predných zuboch. Vzniká tak, že sa zúbky slabo čistia, je na nich prítomný povlak s baktériami a týmto sa v noci často dodáva mlieko.

Baktérie toto mlieko spracujú, vylúčia kyseliny a vznikne kaz. To samozrejme neznamená, že nebudeme svoje deti dojčiť. Znamená to len, že na zuboch pred spaním nemôže byť prítomný povlak a v ňom baktérie, ktoré vedia mlieko spracovať. Od vrodenej vady, deficitu vitamínov, pôsobenia antibiotík či iného problému sa tento kaz odlíši tak, že dolné predné zuby sú ako perličky. Je to preto, že sú obmývané slinou a teda ušetrené. Určite vyhľadajte zubára, ktorý sa špecializuje na deti a vie tento typ kazu riešiť.

Do tej doby čistite zúbky jednozväzkovou kefkou a aplikujte gc tooth mousse tak, že najprv umyjete zuby a na čisté zuby nakrémujete gc tooth mousse.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk