Prečo má 6 ročná dcéra škvrny na trvalých zúbkoch?

Zodpovedané
31. mar 2022

Dobrý deň,

6 ročná dcérka má dolné jednotky už trvalé. Majú však iné sfarbenie ako mliečne zuby a sú na nich biele škvrny.

Čím je to spôsobené?

Vieme to nejako odstrániť?

Zuby čistíme poctivo sonickou zubnou kefkou. Nové zuby ešte drhneme aj jednozväzkovou kefkou a aj tak vyzerajú strašne. Mliečne zúbky mala vždy krásne, nikdy sme nemali žiadny problém.

Ďakujem

Dobrý deň,

keď sa prerežú trvalé zuby, tak často majú tmavšie sfarbenie. Farba mliečnych je mliečne biela, a preto sa to tak kontrastne javí.

Tie fliačky, ktoré na zuboch má, môžu značiť diagnózu MIH: molar incisor hypomineralisation. Väčšinou bývajú postihnuté aj prvé trvalé stoličky - zuby sú fľakaté - biele/oranžové fľaky a sklovina je citlivá a lámavá.

Ako prvý krok začnite aplikovať remineralizačné prípravky (napr.MI paste plus, Elmex Gellée) a navštívte pedostomatológa.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk