Štvorročná dcéra má kaz, ale u zubára nespolupracuje. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
11. nov 2020

Dobrý deň,

moja štvorročná dcéra má kaz na predných zuboch. U zubára ústa neotvorila. Zubár sa ju snažil ukecať, ale nespolupracovala.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

doporučujem nájsť si detského zubného lekára - pedostomatológa, ktorý má dostatok času pri vstupnom vyšetrení nato, aby dcérke vysvetlil, čo ju čaká jej slovníkom.

Zároveň ak sa naozaj nedopracuje k ošetreniu, má v zálohe iné možnosti ošetrenia ťažko spolupracujúceho dieťatka. Dá sa použiť Entonox, čo je rajský plyn s kyslíkom v pomere 50:50. Silnejšou alternatívou je použitie midazolamu, čo je sirup, ktorý dieťatko utlmí.

Poslednou možnosťou je celková anestézia. Ak ide o kazy na predných zúbkoch, odporúčam vám prečítať si niečo o ošetrení týchto kazov bez vŕtania - napr. pomocou stripových koruniek.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk