Štvorročná dcéra má pokazené stoličky. Je nutná oprava zúbkov?

Zodpovedané
11. feb 2021

Dobrý deň,

moja štvorročná dcéra má pokazené stoličky. Jednu má opravenú, ale zubára sa bojí.

Je nutná oprava zúbkov?

Ďakujem

Dobrý deň,

samozrejme, ak nejde o začínajúce kazy, ktoré by sa dali zvládnuť zvýšenou hygienou, zuby sa opraviť musia. Tieto stoličky tam budú do 11 - 12 rokov, ešte je malá nato, aby ostala bez nich alebo aby sa rozpadli.

Medzi koreňmi mliečnych zubov čakajú zárodky stálych zubov. Ak sa kaz dostane do nervu, hnisom sa môže zárodok poškodiť.

Ak sa zúbky neopravia, neskôr začnú bolieť, čo bude vyžadovať akútny zákrok, ktorý jej v eliminácii strachu veľmi nepomôže.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk