Vydrží 6 ročné dieťa ošetrenie zubného kanálika s podaním lokálnej anestézy?

Zodpovedané
7. máj 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom ošetrenia koreňového kanálika na stoličke u 6 ročného dieťaťa.

Vydrží toto ošetrenie aj s podaním lokálnej anestézy, alebo máme zvoliť extrakciu, keď v 9. rokoch budú rásť trvalé stoličky?

Ďakujem

Dobrý deň,

každá maminka pozná svoje dieťa najlepšie. Máme aj mladšie deti, ktoré ošetrenie koreňových kanálikov zvládnu.

Zubár, ktorý sa venuje deťom vie, ako aplikovať anestéziu tak, aby to dieťa nevnímalo negatívne. Rovnako si predtým vedia vysvetliť nasadenie kofferdamovej blany na plyšovom zvieratku so zubami.

Ak dieťatko horšie spolupracuje, je možnosť použiť aj rajský plyn alebo premedikáciu. Na toto ošetrenie musí dieťa mať otvorené ústa cca 30 minút, preto je dobré ak pozerá rozprávku, prípadne si prinesie nejakú hudbu.

Ak sa jedná o štvorku, zub sa teoretický môže aj vytiahnuť, ale u pätiek ak je to možné treba sa o ošetrenie kanálikov minimálne pokúsiť.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk