Z čoho môže mať 5 ročná dcéra žlté škvrny na prvých trvalých zúbkoch?

Zodpovedané
12. apr 2022

Dobrý deň,

mojej 5 ročnej dcére rastú prvé trvalé zúbky hore a dole. Na spodných má viditeľné žlté škvrny s drsnejším povrchom na prednej a aj vnútornej strane zúbku. Boli sme s tým u zubárky, ale nevedela z čoho to môže mať. Kaz to nebol. Spodný mliečny mala trochu sivý asi od nejakého nárazu. Mliečne zúbky má však pokazené až tak, že horné predné už ani nemala. Len čierne.

Mliečne zúbky sa jej pokazili už veľmi skoro potom ako jej narástli. Nebrala anitibiotiká a nemyslím si, že mala zanedbanú zubnú hygienu. Rovnako sme udržiavali aj prvej dcérke a ťa nemá problémy.

Čo to môže spôsobovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

z popisu môže ísť o dve veci:

Buď diagnóza Molar incisor hypomineralisation, čo sú biele/oranžové demineralizačné škvrny na predných zuboch a prvých stoličkách.

Alebo sú to Turnerove zuby. Tie vznikajú, ak sa zanedbajú a neriešia kazy na mliečnych zuboch, čo presne popisujete. Následne sa hnis hromadí pod koreňmi a zárodky sa kúpu v hnise a môžu sa poškodiť. Odporúčam vám nájsť si detského stomatológa.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk