Znamená fistula zle opravený zub?

Zodpovedané
18. jan 2022

Dobrý deň,

5 ročnej dcére asi pred mesiacom opravovala zubárka zub. Asi pred týždňom sa jej vytvorila pri ňom fistula. Tá nebolí, trochu sa zmenšila. Zubárka povedala, že zub musí von.

Existuje aj iné riešenie?

Dal by sa zub ešte nejako zachrániť?

Toto isté sa jej stalo v lete pri inom opravovanom zube a hneď ho zubárka trhala. Takto by jej chýbali už dve stoličky.

Znamená fistula zle opravený zub?

Ďakujem

Dobrý deň,

fistula znamená, že kaz/plomba na zube bola natoľko hlboká, že zub odumrel. Hnis sa hromadí pod koreňmi a okolo zárodku trvalého zuba. Preto je potrebné ho riešiť.

Možnosti riešenia sú dve:
1) Buď sa v lokálnej anestézii pod kofferdamom prečistia a vyplnia kanáliky a uzavrie sa zub plombou/korunkou.
Ak to nie je možné, tak
2) Extrakcia zúbka.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk