Vplýva syndróm bakteriálneho prerastania tenkého čreva na problémy s otehotnením?
Zodpovedané6. apr 2023
Dobrý deň,
mám SIBO – syndróm bakteriálneho prerastania tenkého čreva.
Má uvedená choroba vplyv na problémy s otehotnením?
Ďakujem
Dobrý deň,
mám SIBO – syndróm bakteriálneho prerastania tenkého čreva.
Má uvedená choroba vplyv na problémy s otehotnením?
Ďakujem
Dobrý deň,
toto je veľmi dobrá otázka.
Priamy súvis nie je známy, ale je veľmi dôležité, aby ste pred otehotnením dostali disbiózu pod kontrolu.
Z vedeckých publikácií vieme, že nielen pri pôrode sa dieťažu odovzdáva vaginálna aj črevná mikroflóra, ale už počas gravidity má črevný bióm vplyv na osídelenie baktérií dieťaťa. V pupočníkovej krvi aj v smolke, sa našli nielen kmene z maternicovej flóry, ale aj z kmene intenstinálneho pôvodu.
Neskôr sa probiotické baktérie osidľujú najmä z materského mlieka. Prevažuje kmeň Bifidus a z prostredia, v ktorom dieťa žije. Aj patogenné baktérie sa osídľujú ako symbionti. Ak je dieťa vystavené nesterilnému prostrediu, jeho obranyschopnosť sa navyšuje.
SIBO je syndróm. To znamená, že vznikol z nejakej príčiny. Najčastejšie vziká, kvôli nestráveným zvyškom cukrov, ktorými sa patogénne baktérie živia. Môže sa jednať napr. o laktózu, fruktózu a podobne. Je kľúčove pri riešení SIBO syndrómu, aby ste poznali príčinu vzniku. Len takto môžete túto disbiózu stabilizovať.
Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.
+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/