14-mesačné dieťa začína chodiť. Malo by mať mäkkú alebo tvrdú podrážku?

Zodpovedané
10. aug 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť a trošku sa zorientovať ohľadom obuvi pre dieťa. Aktuálne má 14 mesiacov a ešte len teraz začalo chodiť samé. Od 10. mesiaca chodilo okolo nábytku a za ruku. Až teraz sa začína odhodlávať chodiť bez držania sa, doteraz sa bálo. Vodili sme ho za ruku a vtedy behalo aj veľmi rýchlo, ale potrebovalo sa nás držať.

Dĺžka chodidla je 11,5 cm a šírka 5 cm.

Mám kupovať veľkosť 19 alebo už 20?

Podľa rozmerov to vychádza na veľkosť 19, ale niekde som čítala, že treba pridať 1 cm.

Mám kúpiť capačky?

Je treba hľadať mäkkú podrážku, alebo už môžem kúpiť aj s tvrdou podrážkou?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade, kým dieťa nie je pripravené na samostatnú chôdzu (teda chodí samostatne bez dopomoci), tak potom dieťaťu vôbec nedávať. Neodporúča sa to a môže to narobiť riadnu šarapatu.

Na internete je veľa článkov, odporúčam napríklad tento https://www.facebook.com/fyziomamatt/posts/vode....

Čo sa týka výberu obuvi, tak tú odporúčame až vtedy, keď dieťatko samostatne chodí. Výber záleží nielen od rozmerov a aj od typu nôžky. Ak je to pre Vás aktuálne, pokojne nám napíšte na bosacik@bosacik.sk a my Vám radi poradíme.

U nás v eshope nájdete všetky topánočky premerané. Raz je to veľkosť 19, raz 20, každá značka má svoje číslovanie a nedá sa to jednoznačne povedať. Počítajte tiež k nameranej nôžke nadmerok cca 8 - 10 mm.

Prajem Vám pekný deň.
Veronika Palková
bosacik@bosacik.sk
www.bosacik.sk
+421918480322