Aké topánky pre 18-mesačné dievčatko, ktoré má špičku natočenú dovnútra?

Zodpovedané
24. máj 2023

Dobrý deň,

od času ako sa moja teraz už 18-mesačná dcéra začala stavať okolo nábytku, tak dávala jednu nôžku ako keby dovnútra - špička natočená dovnútra. Najprv som si myslela, že sa to "spraví". V 13. mesiacoch sa rozchodila a nezmizlo to. Keď mala 16 mesiacov, tak sme išli na fyzio (choroba a voľné termíny to posúvali).

Prvé topánky mala kožené Wandy a Raky na prvé kroky, nôžka odmeraná v obchode. Doma naboso, sem tam papuče Raky, ale 80% času doma naboso a v protišmykových ponožkách.

Ďalšie topánky som jej kúpila DD Step barefoot 070, úplne mäkké ľahučké.

Tu má fyzio hneď zrušila, že v tom nemá pevnú pätu a aj preto špičku tak vytáča. Papuče Rak tiež zrušila, čo mi nevadilo. Nakázala kúpiť Protetiky s pevnou pätou a na doma sandále tiež protetiky také kožené ťažké.

No a tu nastal problém. Dnes som prišla na to, že dcérka má úplne otlačenú nohu z tých topánok, mala vzorované ponožky a vzoru úplne vtlačený do kože. Ostala som ako obarená. Ja som celkovo nebola stotožnená a ťažkými neohybnymi ortopedickými Protetikami (odporučené priamo v obchode Protetika, do ktorého nás fyzio poslala). Jednak v nich nevie toľko čo v barefoot - hlavne preliezačky a nerovmy povrch jej začal robiť väčšie problémy - a teraz toto.

Čo ďalej?

Aké topánky mám kúpiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam najskôr navštíviť aj fyzioterapeuta, tam bude pravdepodobne problém v slabom brušku alebo nejaký iný problém. Následne môžete navštíviť barefoot predajňu, prípadne nám napísať do Bosáčika a my vám radi s výberom podľa pokynov fyzioterapeuta poradíme a pomôžeme s výberom.

V každom prípade by topánočka nemala nôžky otláčať alebo nejako obmedzovať. V niektorých prípadoch je pevná päta potrebná, no úzku špičku a tvrdú ťažkú topánku ťažko obhajovať a hovoriť o tom, že je to pre dieťa dobrá voľba.

Určite by som na Vašom mieste začala u toho fyzioterapeuta, ideálne nakloneného barefoot.

Prajem Vám pekný deň.
Veronika Palková
bosacik@bosacik.sk
www.bosacik.sk
+421918480322