Aký máte názor na barefoot obuv pri plochých nohách?

Zodpovedané
31. máj 2022

Dobrý deň,

6 ročnému synovi diagnostikoval ortopéd plochú nohu plus a pri objednávaní zdravotnej obuvi si odborný pracovník všimol aj to, že má napnuté kolienka dozadu namiesto dopredu. Pri inom vyšetrení ma lekárka upozornila, že má trochu vpadnutý hrudník. Celkovo má držanie tela nesprávne. Neviem, čo je prvotná príčina a čo následok.

Predpísali mu špeciálnu ortopedickú obuv s vložkou a vyvýšili mu aj pätu vzhľadom na kolienka.

Pomôže mu viac táto obuv alebo barefoot?

Môže mu barefoot aj uškodiť pri takýchto kombinovaných diagnózach?

Syn nosí ortopedickú obuv asi mesiac a včera mi povedal, že sa mu akosi zle stojí v poslednom čase. Vraj sa mu začali kolienka ako keby prehýbať dopredu.

Chcela by som skúsiť barefoot, ale v ortopedickej predajni obuvi mi to pri tomto probléme neodporúčali.

Aký názor máte vy?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie som ortopéd a ani fyzioterapeut, nepoznám zdravotný stav Vášho dieťaťa. Netrúfam si povedať jednoznačne áno alebo nie.

V každom prípade ktoroukoľvek cestou sa rozhodnete ísť, cvičenie tomu výrazne pomôže. Poradila by som sa skôr s fyzioterapeutom, ktorý sleduje celé telo a nie s pani v predajni, ktorá predáva ortopedickú obuv.

Prajem Vám pekný deň.
Veronika Palková
bosacik@bosacik.sk
www.bosacik.sk
+421918480322