Existujú štúdie ohľadom voľby správneho nadmerku?

Zodpovedané
12. feb 2024

Dobrý deň,

už veľakrát som si všimla, že pri barefoot obuvi sa odporúča nadmerok, a to väčšinou okolo +1 cm.

Sú na toto nejaké štúdie?

Ak áno, poprosím link. Mne osobne to príde veľmi veľa hlavne pri malých detských nohách. Ak si vezmeme, že 10 cm dlhá noha má mať nadmerok 1 cm, tak to je 10% plus.

Chápem, že noha sa pri zaťažení rozloží a natiahne, preto nejaký extra priestor určite treba. Všimla som si dosť deti, že nechodia správne v BF obuvi. Špičky tlačia k sebe, preto namáhajú kolená a aj bedrá.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

V súčasnosti si nemyslím, že by existovali špecifické štúdie zamerané výhradne na optimálnu veľkosť nadmerku v barefoot obuvi. Aspoň o nich neviem.

Voľba správneho nadmerku je skutočne veľmi individuálna záležitosť, ktorá závisí na viacerých faktoroch:

  • vek dieťaťa,
  • sezóna,
  • typ obuvi,
  • špecifické potreby nohy.

Pri malých deťoch, najmä pri prvých krokoch, je často odporúčaný nadmerok v rozmedzí okolo 0,7 cm. A to z dôvodu, aby sa zabezpečilo dostatočné miesto pre rast a prirodzený pohyb prstov pri chôdzi. Pre staršie deti, ktoré už majú stabilnejšiu chôdzu, môže byť vhodný nadmerok okolo 1 cm. To umožňuje viac priestoru pre rast nohy a jej prirodzené rozloženie pri zaťažení. Niektoré detičky neznesú veľký nadmerok, pretože zakopávajú, iné práve naopak väčší nadmerok vyžaujú.

Je dôležité prihliadať nie len na priestor pre pohyb prstov a posun nohy v topánke, ale aj na neustály rast detských nožičiek. V letných mesiacoch alebo pri obuvi s otvorenou špičkou sa často volí menší nadmerok, najmä ak je noha bosá, čo znižuje potrebu väčšieho priestoru.

Zdá sa, že pozorovanie, že deti nechodia správne v BF obuvi, môže byť spôsobené viacerými faktormi. Napr. nesprávna veľkosť obuvi, nedostatočná adaptácia na barefoot obuv alebo iných biomechanické faktory. Vždy je dôležité zabezpečiť, aby obuv správne sedela a poskytovala potrebnú podporu a pohodlie pre zdravý vývoj nohy.

Pre najpresnejšie informácie a poradenstvo je vždy najlepšie obrátiť sa na špecialistov v oblasti pediatrie, ortopédie alebo fyzioterapie. Tí môžu poskytnúť individuálne odporúčania založené na konkrétnych potrebách a podmienkach dieťaťa.

Ďakujem za otázku, verím, že moja odpoveď splnila očakávania. Pekný deň
Katarína Klimeková
www.obuvame.sk
mail: info@obuvame.sk