Kedy by sme mali kúpiť prvé topánky pre začínajúceho chodca?

Zodpovedané
12. feb 2024

Dobrý deň,

dcérka má 8 mesiacov a stojí popri nábytku. Myslím, že na jar začne chodiť.

Kedy by sme jej mali kúpiť prvé topánočky?

Akú značku odporúčate a na čo si máme dať pozor?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Od státia popri nábytku k samostatnej chôdzi to môže dieťatku trvať ešte niekoľko mesiacov. Dovtedy by som odporúčala používať čapačky alebo ponožky s protišmykovou úpravou do interiéru. Tie poskytnú Vašej dcérke dostatočnú ochranu.

Prvé topánočky by ste mali kúpiť až vtedy, keď dieťatko začne samostatne chodiť. To je ten správny moment pre výber prvej obuvi. Stabilná samostatná chôdza signalizuje, že nohy sú pripravené na nové topánočky. Pred kúpou je dôležité premerať nožičku Vášho dieťaťa, aby ste získali presné rozmery a mohli vybrať topánky s dostatočným nadmerkom pre rast a pohyb prstov.

Pri výbere značky a konkrétneho modelu Vám viem pomôcť po zadaní jej rozmerov. Barefoot topánky sú často odporúčané pre začínajúcich chodcov, pretože sú navrhnuté tak, aby napodobňovali chôdzu naboso, čo pomáha pri správnom vývoji nožnej klenby a svalstva. Hľadajte topánky s tenkou, flexibilnou podrážkou, širokou špičkou pre slobodný pohyb prstov a materiálmi, ktoré dobre dýchajú.

Keď bude Vaša dcérka pripravená na svoje prvé topánočky, neváhajte sa obrátiť s požiadavkou na meranie nožičky. Rada Vám poskytnem odporúčania na značky a modely, ktoré by mohli byť pre ňu najlepšie. Dovtedy je veľká pravdepodobnosť, že nožička dieťaťa ešte porastie, takže aktuálna veľkosť by nemusela byť relevantná v čase, keď začne chodiť samostatne.

Prajem veľa šťastia a radosti pri sledovaní prvých samostatných krokov Vašej dcérky!

Ďakujem za otázku, verím, že moja odpoveď splnila očakávania. Pekný deň
Katarína Klimeková
www.obuvame.sk
mail: info@obuvame.sk