Má lekár pravdu, keď tvrdí, že barefoot obuv spôsobuje ploché nôžky?

Zodpovedané
30. júl 2023

Dobrý deň,

so 17-mesačným synčekom chodíme od jeho 4. mesiaca na fyzioterapiu a je sledovaný aj detskou neurologičkou. Aktuálne je už len pozorovaný jeho vývoj a problémy, ktoré mal, sme "rozcvičili". Chodí iba niečo cez 2 mesiace a výber prvej obuvi som konzultovala s jeho doktormi.

Fyzioterapeutka nám odporučila dostatok voľného pohybu, senzomotorické koberčeky, pohyb naboso vo vhodnom teréne. Čakala som, že ako obuv odporučí barefootové topánočky a zarazilo ma, že tie nám neschválila, vraj sú vhodnejšie ortopedické s pevnou pätou, napríklad z Protetiky. Spýtala som sa na to aj neurologičky a tá mi doslovne povedala, že barefoot je trend, ktorý doktori nevidia radi, lebo u nich plní ambulanciu deťmi s plochými nôžkami. Ľutujem, že som sa nepýtala viac, tak to do ďalšej kontroly skúsim u Vás.

Vedeli by ste mi vysvetliť tento názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie som fyzioterapeut ani lekár, riadim sa len svojou vlastnou logikou a skúsenosťou (aj na svojich deťoch aj na našich zákazníkoch). Barefoot obuv vyriešila mnoho problémov - od valgóznych členkov až po haluxy, ktoré mali zákazníci z nevhodnej úzkej obuvi, ktorú nosili roky. Vždy to ale šlo ruka v ruke s pohybom, prípadne so zámerným pravidelným cvičením.

Myslím si osobne, že ambulancie neplnia deti, ktoré nosia barefoot obuv, ale deti, ktoré sa málo hýbu, majú slabý stred tela, sedia zhrbené nad tabletmi a mobilmi. Ale je to len môj názor, ktorý mi osobne dáva logiku. Lebo to, ako funguje noha je odrazom držania a fungovania celého tela. Moje deti nosia barefoot od prvých krokov, jeden má problémy (tie sú genetické, čiže nie z obuvi), ktoré riešime s fyzioterapeutkou a tá mi zase povedala, že keby od mala nenosil barefoot, tak by to bolo podstatne horšie, a že má nesmierne silné nohy a chodidlá, čo mu kompenzuje problémy s kĺbmi a stredom tela. Mladší zase nemá žiaden problém, má krásnu klenbu, silný stred tela (ale aj hrá aktívne futbal, beháva s manželom, zvláda bez problémov aj 8-hodinové túry, pláva a lezie na lezeckej stene - takže je aktívny). Má vzorovú klenbu, ktorá je funkčná a nikdy na nohách nemal topánky s pevnou pätou alebo podporou klenby (má 8 rokov).

Urobiť si v spleti informácií záver pre seba je ale na Vás. Aj fyzioterapeuti sa medzi sebou nevedia dohodnúť rovnako ako lekári.


Prajem Vám pekný deň.
Veronika Palková
bosacik@bosacik.sk
www.bosacik.sk
+421918480322