Mierna deformácia nožičiek 22 mesačnej dcérky pri chôdzi. Máme navštíviť odborníka?

Zodpovedané
14. jan 2021

Dobrý deň,

dcérka má 22 mesiacov a odkedy vie chodiť, tak nosí barefoot obuv (Protetika, d.d.step, Bebebia, Babice). Na doma nosí ako papučky capačky. Posledné mesiace pozorujeme, že pri chôdzi akoby viac dostupovala na vnútornú časť chodidla. Ako keby jej prepadávali členky. Vidieť to aj na capačkách, ktoré má viac zodraté z vnútornej strany.

Keď si ju bosú postavím a pozriem na nožičky zozadu, tak sú rovno, len pri chôdzi mám pocit, že jej prepadávajú členky. Máme doma plávajúcu podlahu a dlažbu a nosí ponožky a na nich kožené tenšie capačky. Na Vianoce dostala ortopedické puzzle, ktoré stimulujú svalstvo a celkom sa jej páči po nich kráčať.

Je potrebné už riešiť dcérkine nožičky s odborníkom (ortopédom alebo fyzioterapeutom), alebo ešte počkať?

Čítala som, že nôžky sa do 3 rokov môžu ešte rôzne upraviť, že sa ešte nôžka vyvíja.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

zatiaľ si myslím, že nemusíte stresovať. Ak sa bude dať skúste sa poradiť aj s nejakým fyzioterapeutom, no v tomto veku je to ešte u niektorých detí normálne.

Super, že máte ten koberček, tiež môžete striedať rôzne povrchy, predsa len tej chôdze vonku je teraz pomenej, tak to viete aj cvičeniami na bruško, ktoré sa jej budú určite páčiť, posilniť.

Do 3 rokov sa to zvyčajne ani inak nerieši.

Prajem Vám pekný deň.
Veronika Palková
bosacik@bosacik.sk
www.bosacik.sk
+421918480322