V čom je výhoda barefoot?

Zodpovedané
18. mar 2024

Dobrý deň,

väčšinou som dcérke kupovala papučky s tvarovanou vložkou.

Prečo je dobré, aby dieťa nosilo barefoot topánky?

Ak dieťa nemá tvarovanú vložku, prípadne je malé a chodí bosé, tak sa nenaruší klenba na nôžke?

Nebude mať ploché nohy?

Čím sa tvaruje klenba?

Ďakujem

Dobrý deň,

výber barefoot obuvi pre Vaše dieťa môže mať pozitívny vplyv na jeho vývoj a celkové zdravie nôh.

Tu sú hlavné výhody barefoot obuvi:

1. Podpora prirodzeného vývoja: Barefoot topánky umožňujú nohám, aby sa vyvíjali a posilňovali prirodzeným spôsobom. Ohybná podrážka posilňuje svaly nôh a podporuje správnu formu chôdze. Tvarované stielky s klenbovou podporou svalstvu nijako nepomáhajú. Svalstvo sa s nimi nehýbe dostatočne a chabne.

2. Lepšia rovnováha a koordinácia: Keďže barefoot obuv napodobňuje chôdzu naboso, deti môžu lepšie cítiť povrch pod nohami, čo zlepšuje ich rovnováhu, koordináciu a pohybové schopnosti.

3. Správny tvar topánky: Barefoot topánky majú širokú špičku, ktorá umožňuje prstom nohy rozložiť sa prirodzene a podporuje správne rozloženie prstov.

4. Prevencia deformácií: Časté nosenie obuvi s pevnou podrážkou a nevhodným tvarom môže viesť k deformáciám nohy - haluxy alebo ploché nohy. Barefoot obuv tieto riziká minimalizuje tým, že neobmedzuje prirodzený tvar nohy.

5. Zdravie a hygiena nôh: V barefoot topánkach sa nohy menej potia a topánky sú často vyrobené z prírodných, priedušných materiálov, čo znižuje riziko vzniku plesní a iných kožných problémov.

Čo sa týka klenby, jej vývoj je ovplyvnený mnohými faktormi vrátane genetiky, celkového vývoja dieťaťa a jeho pohybových aktivít. Klenba sa prirodzene vyvíja a posilňuje s vekom a pohybom. Chôdza naboso alebo v barefoot topánkach umožňuje nohe pracovať prirodzeným spôsobom, čo je pre jej vývoj prospešné. Neexistujú presvedčivé dôkazy, že by chôdza naboso alebo v barefoot obuvi viedla k vývoju plochých nôh. Existuje veľa dôkazov o tom, ako barefoot obuv napomáha k spevneniu svalstva v klenbovej oblasti.

Nosenie barefoot obuvi, najmä v ranných fázach chodenia, môže byť jednou z najlepších vecí, ktorú môžete pre zdravý vývoj nožičiek Vášho dieťaťa urobiť.

V prípade ďalších otázok sa na mňa neváhajte obrátiť.

Ďakujem za otázku, verím, že moja odpoveď splnila očakávania. Pekný deň
Katarína Klimeková
www.obuvame.sk
mail: info@obuvame.sk