Kedy je bezpečné nosenie dieťaťa po sekcii?
Zodpovedané30. sep 2025
Dobrý deň,
chcela by som nosiť dieťa, ale pravdepodobne budem rodiť sekciou. Som prvorodička.
Je možné nosiť dieťa hneď po pôrode, alebo je pri cisárskom reze lepšie začať až neskôr?
Koľko času denne odporúčate, aby bolo dieťa v šatke alebo nosiči?
Aký máte názor na to, že môžu trpieť bedrá dieťaťa, keď sa nosí?
Ďakujem.
Dobrý deň,
ďakujeme, že ste napísali, vážime si vašu dôveru.
Po pôrode odporúčame, aby ženy čo najdlhšie oddychovali spolu s bábätkom, ideálne koža na kožu.
Ak je pre vás možné zabezpečiť si popôrodnú starostlivosť (či už v rámci rodiny alebo prostredníctvom služby popôrodnej duly, kamarátky...), je to ideálne, aby ste svoju energiu a pozornosť mohli zamerať najmä na seba a bábätko.
Regenerácia po pôrode – či už sa jedná o sekciu alebo prirodzený pôrod – je veľmi dôležitá a žiaľ sa jej nevenuje toľko pozornosti, ako by si zaslúžila.
Každý pôrod je iný a výnimočný. Je kľúčové riadiť sa tým, čo hovorí vaše vlastné telo. Niektoré naše zákazníčky nosili hneď, ako ich prepustili z pôrodnice, u iných bola rekonvalescencia dlhšia. Netreba ísť proti bolesti. Keď sa budete cítiť pripravená, skúste to.
Náš Sestrice Carrier ONE má špeciálny bedrový pás, ktorý je mäkký, široký, prešívaný a veľmi jemný k popôrodnému brušku, ktoré pekne fixuje. Chválili si ho aj fyzioterapeutky.
Spolu s gynekologickou fyzioterapeutkou Zuzkou Wolekovou sme vytvorili Fyziošatku, ktorá pomáha s rekonvalescenciou po pôrode (aj po sekcii), najmä vtedy, keď žena potrebuje fungovať skôr, ako sa jej telo plne zotaví.
Nosenie v nosiči zaťažuje telo mamy aj dieťaťa omnoho menej, než nosenie na rukách. Ak teda potrebujete fungovať, je lepšie bábätko dať do nosiča, než ho nosiť v náručí.
Čo sa týka času stráveného v nosiči – neexistuje žiadna presná hranica. Noste toľko, koľko vyhovuje vám aj dieťatku, rešpektujte svoje telo a potreby bábätka.
Bedrá dieťatka rozhodne netrpia. Naopak – poloha v šatke či ergonomickom nosiči (tzv. abdukčno-flexná: nôžky naširoko, kolienka vyššie než zadoček) podporuje správny vývoj bedrových kĺbov a chrbtice. Mnohí ortopédi dokonca nosenie priamo odporúčajú ako prevenciu voči displázii bedrového kĺbu. Podľa najnovších výskumov dokonca nosenie plne nahrádza Pavlikove remence 🙂.
Ak by ste chceli linky na výskumy alebo potrebovali poradiť s nastavením nosiča, pokojne nám napíšte, sme tu pre vás ♥.
Vaše Sestrice
hello@sestrice.com
www.sestrice.com