Bolo rozhodnutie mojej doktorky ohľadom hormonálneho profilu správne?

Zodpovedané
28. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom hormonálneho profilu. Bola som na odber krvi na 3. deň menštruácie (1.12.) a lekárka povedala, aby som prišla ešte na 25.deň. To vychádza akurát na 1. sviatok vianočný, tak sa to nedá.

Dnes som volala do ambulancie, či by mi nemohli vziať krv aj na 20. deň menštruácie. Zamietli to, že je to skoro. Mám počkať na ďalšiu menštruáciu. To by nebol problém, ale mám nepravidelné cykly a neviem kedy mi príde ďalšia menštruácia.

Je rozhodnutie mojej doktorky správne?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

prvý odber krvi na hormonálny profil sa zvyčajne realizuje 1.- 3. deň menštruačného cyklu, optimálne však 2. deň.

Vyšetrením v tejto fáze sledujeme ovariálnu rezervu, teda zásobu vajíčok vo vaječníkoch a pomerom výsledku LH a FSH 2 : 1 podporíme diagnostiku PCOS, Toto vyšetrenie je teda v rámci základného vyšetrenia v rámci neplodnosti kľúčové.

Ak chceme sledovať ovulačnú fázu odoberáme krv na 13.-15. deň cyklu, čím chceme zachytiť vrchol luteinizačného hormónu (tzv. LH peak), je zároveň dobré odsledovať si rast ovulačného folikulu sonografickým vyšetrením.

Odberom krvi medzi 22. - 25. dňom cyklu vyššou hladinou progesterónu potvrdíme uskutočnenú ovuláciu.

Vaša gynekologička postupovala pri vyšetrení vášho hormonálneho profilu správne.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková