Je nutné pred ďalším IVF absolvovať vyšetrenia na reprodukčnej imunológii?

Zodpovedané
20. jan 2020

Dobrý deň,

sme pacientmi Vašej kliniky a po viac ako ročnej prestávke sme sa rozhodli absolvovať ešte jeden cyklus IVF. Pred posledným IVF som bola liečená na reprodukčnej imunológii a dlhodobo som užívala Medrol kvôli bunkovej imunite voči spermiám a trofoblastu, zvýšeným NK bunkám.

Medrol som užívala asi 11 mesiacov. Výsledky sa mi upravili a až potom som absolvovala IVF. Tehotenstvo však bolo neúspešné (1. vklad biochemické, 2. vklad včasný potrat - pred potvrdením tehotenstva sonom).

Je nutné pred ďalším IVF absolvovať vyšetrenia na reprodukčnej imunológii?

Už nechcem užívať Medrol. Výsledky sa síce upravil, ale k zdarnému tehotenstvu nepomohol a mala som z neho nežiadúce účinky.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

liečba imunologickej príčiny neplodnosti býva, bohužiaľ častokrát zdĺhavá a pacientkami nie veľmi dobre tolerovaná kvôli nežiadúcim účinkom použitej liečby. Naviac jej skutočný efekt je sporný.

Okrem kortikoidov (Prednison, Medrol) je niekedy ešte pred embryotransferom, po ňom a taktiež v v gravidite indikované podávanie tzv. intravenóznych (vnútrožilových) intralipidov v infúznej podobe. Ich efekt spočíva v protizápalovom pôsobení pri imunologicky podmienenej poruche plodnosti a sú alternatívou pre pacientky, u ktorých sa z nejakého dôvodu neodporúča podávanie kortikoidov.

Pred ďalším IVF cyklom nie je vyslovene potrebné absolvovať opätovné vyšetrenie v ambulancii reprodukčnej imunológie.

Pokiaľ ste v minulosti boli nastavená na imunologickú liečbu pred IVF cyklom, je možné odobrať vám krv na kompletné vyšetrenie parametrov reprodukčnej imunológie v našom centre pri najbližšej návšteve a na základe výsledkov vyšetrení sa rozhodne o ďalšom postupe, resp. kontrolnom vyšetrení. Ak budú výsledky v poriadku, nie je potrebné toto vyšetrenie opakovať.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková