Prečo má môj partner zlý halosperm?

Zodpovedané
5. jan 2020

Dobrý deň,

môjmu partnerovi vyšiel zlý halosperm - vysoká fragmentácia DNA. Bol na všetkých možných vyšetreniach, aj na štítnej žľaze, u urológa a na sone. Všetko mal v poriadku.

Prečo mal teda zlý výsledok a čo ho spôsobil?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zvýšená DNA fragmentácia spermií je dôsledkom pôsobenie tzv. oxidatívneho stresu na spermie. Oxidatívny stres môže byť spôsobený žiarením, rôznymi chemikáliami či toxickými látkami bežne prítomnými okolo nás (kozmetika, jedlo) či nezdravým životným štýlom (nadmerná konzumácia alkoholu, cigarety, nedostatok pohybu a pod.) Pokiaľ je úroveň oxidatívneho stresu príliš vysoká, nepôsobí iba na povrchu spermie, ale zjednodušene povedané prechádza až ku jej genetickej informácii, teda k DNA, ktorú poškodzuje.

Určitým riešením môže byť dlhodobé užívanie zvýšených dávok kyseliny listovej (napríklad prípravok Folandrol pre muža na viac ako 3 mesiace), koenzýmu Q10, vitamínu C a zinku. Samozrejmosťou by malo byť i zlepšenie životného štýlu. Niekedy však i napriek tejto "liečbe" nedochádza k podstatnému zlepšeniu kvality spermií, pretože nie všetky negatívne vplyvy pôsobiace okolo nás vieme ovplyvniť.

V takom prípade je vhodné využitie metód asistovanej reprodukcie v kombinácii s tzv. MACS. Ide o magnetickú separáciu spermií, ktoré pred použitím prechádzajú špeciálnym magnetom, v ktorom sa zachytia spermie s poškodenou DNA. Tie, ktoré majú DNA nefragmentovanú sa následne použijú k oplodneniu vajíčok. Ide totiž o to, že i spermie s fragmentovanou DNA sú schopné oplodniť vajíčko, no u takto vzniknutých embryí častokrát dochádza k zastaveniu delenia po 3. dni. Pri použití metódy MACS máme teda väčšiu istotu, že vajíčka budú oplodnené vhodnými spermiami a embryo bude mať väčšiu šancu na správne delenie.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková