Je nočné potenie v druhej polovici cyklu príznakom skorej menopauzy alebo hormonálnej nerovnováhy?

Zodpovedané
26. okt 2019

Dobrý deň,

mám 34 rokov a som bezdetná. Asi tri roky sme sa snažili otehotnieť, Manžel vyšetrenie spg odmietol, ja jeho rozhodnutie akceptujem. Rozhodli sme sa nechať to ešte pár rokov na prírodu. Po mojich 36. - 38. narodeninách už dieťa určite nebudeme chcieť.

Trápi ma však iný problém. Menzes mám od 13 rokov a je pravidelný 27 - 28 dňový cyklus. Prvý deň - dva bol vždy sprevádzaný silnými bolesťami brucha a hlavy a hnačkou. PMS som nepoznala.

Posledné roky sa však objavilo špinenie 3 - 4 dni pred menzesom. Týždeň pred ním mám aj problémy ako zadržiavanie vody, nervozitu, nesústredenosť, zábudlivosť, problém s vyjadrovaním, plačlivosť, opary na pere, neustály pocit hladu a neovládateľné chute, zápchu, stratu chuti na sex, nočné potenie.

Práve na nočné potenie a stratu libida som sa pred dvoma rokmi sťažovala aj môjmu gynekológovi. Pýtala som sa na vyšetrenia hormonálneho profilu, ale lekár mi povedal, že to je zbytočné.

Podľa folikulometrie ovulujem a poslal ma za obvodným lekárom na vyšetrenie štítnej žľazy. Mám piť kotvičníkový čaj. Na štítnu mi mi vyšli normálne výsledky.

Posledné tri mesiace sa mi cyklus skrátil na 25, 26 a 26 dní, čo predpokladám ešte nemusí nič znamenať. Nočné potenie je ale už naozaj neúnosné. Uplynulý mesiac som sa budila spotená od hlavy po päty už od ovulácie a špinila som 6 dní pred menzesom. Značne mi to znepríjemňuje spánok, život. Narúša mi to psychiku a aj manželský život. Takmer 3 zo 4 týždňov cyklu sa cítim fyzicky rozladená. Začala som brať Mg a Ca, no nemám pocit, že by mi to pomohlo.

Aké voľnopredajné výživové doplnky, alebo lieky by som mala brať?

Na koho by som sa mala obrátiť?

Aké vyšetrenia by som mala podstúpiť?

Aj keď pravdepodobne dieťa mať nebudeme, nie som ešte pripravená na úplnú stratu tejto možnosti.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

medzi prvé príznaky blížiacej sa menopauzy patrí práve skracovanie menštruačného cyklu, neskôr až vynechávanie menštruácie.

Na vašom mieste by som sa poradila ešte s iným gynekológom. Riešením totiž nie je užívanie voľnopredajných preparátov, ale v prvom rade diagnostika toho, prečo máte popisované príznaky.

Naviac, pokiaľ sa snažíte otehotnieť je na mieste odber krvi na vyšetrenie ovariálnej rezervy, ktorá nám viac napovie ako na tom sú vaše vaječníky so zásobou vajíčok a taktiež vyšetrenie hormonálneho profilu.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková