Je šanca otehotnieť s diagnózou bipolárna porucha?

Zodpovedané
12. nov 2019

Dobrý deň,

mám 39 rokov a s priateľom sme sa rozhodli pre dieťa. Problém je, že mám diagnostikovanú bipolárnu poruchu a liečim sa už 4 roky antidepresívami.

Chcela by som ich postupne vysadiť, no môj lekár ma chce nechať na Olanzapíne. Viem, že by som sa vystavila riziku nebrať vôbec žiadne lieky, ale bojím sa, aby antidepresíva nemali dopad na dieťa.

Aký je váš názor na môj problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite sa riaďte podľa doporučenia vášho psychiatra, ktorý vás pozná a vie, čo si môže vzhľadom k vášmu ochoreniu v liečbe dovoliť. Vysadenie všetkých psychiatrických liekov vám môže spôsobiť zhoršenie ochorenia. Vzhľadom k vášmu veku by som však doporučila liečbu v centre asistovanej reprodukcie, pretože okolo 40. roku života už môže byť problém otehotnieť spontánne, nakoľko zásoba vajíčok sa s pribúdajúcim vekom rapídne znižuje.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková