Mám za sebou tretí potrat v priebehu roku. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
26. jún 2020

Dobrý deň,

som 3 mesiace od MA. Bol to už tretí potrat v priebehu roka. Lekár mi povedal, že problém asi nemám, keď som otehotnela a kázal mi preventívne užívať Inositol.

Menštruáciu mám pravidelnú každých 27 - 28 dní a aj ovuláciu mám odsledovanú. Meriam si BT a robím si testy. Mám už dve deti, ktoré boli bez problémov, ale mala som už teraz 40 rokov.

Poradíte mi niečo na podporu a na úspešné donosenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

3 potraty môžu byť indikáciou k ďalším vyšetreniam.

Vo Vašom prípade sa môže jednať o vekový faktor (keďže máte dve detičky bez problémov). Avšak samozrejme sa jedná o predpoklad, iné potenciálne príčiny kým nie sú vyšetrené nemožno ich vylúčiť.

V 40 rokoch môže byť genetická informácia, ktorú odovzdávate dieťatku s chybou. Takýto problém sa avšak ťažko rieši. Jedinou preventívnou možnosťou ako vedieť akú informáciu ste dieťatku odovzdali je genetické vyšetrenie embryí pri umelom oplodnení.

V súčasnosti nemáme dostupné lieky, ktoré vedia genetickú informáciu ovplyvniť, vieme ju len vyšetriť. Pokiaľ tehotenstva, nie sú v poriadku, tak ich nevieme liekovou podporou udržať.

Môžete podstúpiť vyšetrenia ako hematológia, imunológia avšak predpokladám aj ja skôr vekový faktor, ktorý môže byť príčinou.

S pozdravom