Ako má vyzerať prvých 15 dní prikrmovania?

Zodpovedané
5. máj 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom prvých 15 dní príkrmov.

Pri akej reakcii prikrmovanie radšej o par dní odložiť (vracanie, hnačky, plač)?

Je niečo čo vyslovene nápoveda tomu, že dieťa ešte nemá záujem?

S čí radšej rozriediť príkrm?

Mám dávať tekutinu od prvého dňa prikrmovania aj samostatne, alebo stačí tá v príkrme?

Ktorých 5 zelenín najprv skúsiť?

Ak 3 dni zavádzam zeleninu, na 4. deň skúsim novú a objaví sa reakcia, tak sa vrátim na ďalší deň k tej, ktorú už mám odskúšanú?

Ak je náhodou dieťa veľký papáč hneď od začiatku a spapká čokoľvek, čo mu dáme, tak koľko gramov maximálne by malo dostať prvé dni príkrmov?

Môžem už v rámci prvých 15 dni zavádzať hneď aj mäso, keďže je dieťa čisto na MM?

Všimla som si tiež, že bola položená otázka na zdroje.

Nemáte náhodou aj pre neinstagramové mamičky odporúčanie na publikácie, ktorým vy sama dôverujete?

Môžu byť aj platené, odborné, v angličtine.

Ďakujem

Dobrý deň,

dieťatko začíname prikrmovať vždy v určitý čas, kedy to už je vhodné. Ak je na UM, tak ukončeným 4. mesiacom, ak je dojčené, tak ukončeným 6.mesiacom (ak priberá prospieva). Nie je treba si zbytočne ponáhľať dopredu. Signály, že už dieťa budeme prikrmovať skôr sú nespokojnosť, plač, hlad atď. Takže to, či dieťa má alebo nemá záujem nie je až také smerodajné, pretože keď už je na to čas, tak je na to čas.

Dieťa nemusí mať o jedlo záujem, pretože je to situácia, ktorú ešte nikdy nezažilo. Hnačky, vracanie nie sú signálom nepripravenosti dieťaťa na prikrmovanie ale toho, že potravina nesedí - vtedy potravinu na 14 dní vynecháme a podáme potom - ale tie, čo dovtedy sedeli dávame.

Čo sa týka plaču. Okamžite ako dieťa začne plakať, dokŕmime. Nechceme mu vytvoriť negatívnu asociáciu. Buď sa ho snažíme rozosmiať a dáme lyžičku dve tak, ale ak plače plače tak nič - šup preč zo stoličky a skúsiť keď bude prebalené, vyspaté, šťastné.

Príkrmy riediť pokojne s dojčenskou vodou pre začiatok, alebo ak ste dojčiaca matka, tak na začiatok aj s MM (bude to dojčaťu lepšie chutiť), potom to už robiť nebudete.

Vodu ponúkajte od 1. príkrmu. Nalejte si k sebe a môžete po lyžičkách dávať popri príkrme. Zároveň môžete ponúkať aj z pohárika, fľaše - to už je na Vašej preferencii a pripravenosti dieťatka. Pitie je tiež zodpovednosť, dieťa sa jej učí. Do roka by malo byť schopné vypiť 180 ml vody denne popri mliečku. Postupne, nie hneď v 1. ani mesiac prikrmovania... učíme to dieťatko.

5 zelenín - je na Vás - klasika napríklad: zemiak, mrkva, tekvica, cuketa, batat, uhorka, hokaido, baklažán. Čokoľvek, nepokazíte nič.

Áno, 3 dni skúšate, potom viete že daná zeleninka je fajn stolerovaná. Ak pri zaradení novej zeleniny a na ďalší deň objaví reakcia (kožný výsyp, hnačka, krv v stolici, vracanie) je to reakcia na novú potravinu. Takže ju nebudete dávať 14 dní a potom vyskúšate znova. A vrátite sak tomu, čo je odskúšané.

Ak je dieťa od začiatku dobrý papkáč, nedávame mu aj tak plnú dávku. Na začiatok je to naozaj otázka pár lyžičiek (5-10). Gramovo neexistuje doporúčanie a ja som veľký skeptik k váženiu príkrmov, lebo to mamičky skôr frustruje, že koľko gramov zjedol a nehľadí sa potom na dieťatka, nečítajú sa jeho signály. Iba sa cpe množstvom gramov.

Ak uvaríte zemiak/mrkvu, tak určite nedať celý hneď, cca 50 g max dajme tomu - možno tak polku zo zemiaka/mrkvy. Postupne budete zvyšovať dávku až sa môžete dostať na 150 - 200 mg.

Mne sa páči ako píšete a sama tak odporúčam - zaradiť 5 druhov zeleninky a potom zaradiť mäso. Neoddialovať to viac, ale netreba ani skôr. Mäso na začiatok jedno z : morčacie, zajačie, kuracie, teľacie, hovädzie, neskôr ryba, divina, bravčové. Určite nedávať iba kuracie! Červené mäso obsahuje viac železa.

Čo určite odporúčam sú odporúčania od ESPGHAN. Sú spracované (niečo je staršie ale v zásade dobré) na www.1000dni.sk, v sekcii pre pediatrov, Odporúčania pre výživu dojčiat a batoliat. Len nie sú tam praktické veci, ktoré k tomu patria. Na tie sa môžete kedykoľvek pýtať tu.

No a potom teda zdroj www.espghan.org 🙂

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička