Môžem dávať dvojtýždňovému bábätku feniklový čaj?

Zodpovedané
26. júl 2022

Dobrý deň,

mám dvojtýždnové bábätko a trápia ho koliky. Začali sme prikrmovať Sunarom.

Môžem mu dávať feniklový čaj?

Ak áno, v akom množstve?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, dieťa do začaia prikrmovania nemá prijímať žiadne iné tekutiny okrem mlieka. Ak ho trápia koliky, tak odporúčania sú nasledovné:

Najlepší liek je čas. Ale skúste sa zamerať na tieto body:
1. Štúdiami overené probiotiká s obsahom L. reuteri - na našom trhu Biogaia Protectis.

2. Otázne? - prípravky ako Espumisan L, Simethicon - pri plači dieťatko hltá vzduch, preto na vyprdkanie môžu pomôcť.

3. Režim dieťatka - odgrgnutie po jedle, poloha na brušku pod dozorom.

4. Režim rodiča - masáže bruška, cvičenie s nohami, nosenie, spievanie - hudba, láskavý prístup, dojčenie ak je možné.

Nejaké informácie o kolikách ako takých:
Ide o epizódy neutíšiteľného vyššie ladeného plaču sprevádzaného pučením, priťahovaním končatín k brušku, odchodom plynov, problémami s vyprázdnením sa, očervenením tváre. Začínajú sa typicky objavovať okolo 3. týždňa, sú prítomné najmä vo večerných hodinách (výskyt je ale možný kedykoľvek cez deň). Maximum plačúcich epizód je do 10. týždňa, po ktorom sa stav postupne zlepšuje a okolo 4.mesiaca (nanajvýš v 6.) by mali epizódy neutíšiteľného plaču vymiznúť („akoby uťal“, z ničoho nič).

Frekvencia výskytu je rôzna, zhruba však každé 5. dieťa koliku má. Mýtus je, že u chlapcov sa vyskytuje častejšie. Mýtus je, že ju spôsobuje strava matky (to by koliky nikdy nemali deti na UM).

Čo koliky spôsobuje je stále predmetom výskumov, ako najdiskutovanejšie faktory sú postupné dozrievanie gastrointestinálneho a nervového traktu.

Dobrou správou pre rodičov je, že takéto epizódy neutíšiteľného plaču neovplyvňujú negatívne dieťatko vzhľadom k jeho budúcemu vývoju.

Aby však neovplyvňovali negatívne Vás - rodičov je dobré obrniť sa „materskou mantrou - JE TO LEN OBDOBIE“. Ako prišlo, tak odíde.

Môže Vás stáť značnú dávku trpezlivosti, sebazapierania, občas potláčania plaču, nervov a otázok (prečo práve naše dieťatko?).

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička