Aká je liečba infekcie enterococcus faecalis u 2-ročnej dcérky?

Zodpovedané
11. feb 2024

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Spravil ster z oka, našla sa infekcia enterococcus faecalis. Nevie či táto infekcia spôsobuje aj tento fľak. Predpísal kvapky Oftaquix 5x denne. Dnes je to 7. deň od nasadenia kvapiek, ale stav sa nelepší. Očko ju nesvrbí, nebolí ani jej neslzí, ale fľak nemizne. Čítala som, že na veľa antibiotík je táto infekcia rezistentná.

Máte prosím skúsenosť s liečbou konkrétne tejto infekcie?

Ďakujem

Dobrý deň,

Oftaquix patrí do skupiny fluorochinolónov a mal by zaberať aj na ent. faecalis. Rezistencie sa spomínajú často. Liek v niektorých prípadoch zaberá i napriek tomu ako je možné vyčítať z tejto publikácie: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17251818/

Ak sa po týždni nález nezmenil, tak je skôr potrebné zamyslieť sa nad inou príčinou. Najmä ak dieťa nemá ťažkosti. Tu ide o izolovaný fľak. Pri konjunktvitíde by som očakával plošné postihnutie celej spojovky.

Z doterajších informácií podľa mňa nejde o infekciu. Bez vyšetrenia je ťažké povedať o čo by v skutočnosti mohlo naozaj ísť.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk