Ako najlepšie eliminovať škúlenie u dospelej osoby?

Zodpovedané
22. jan 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila.

Ako najlepšie eliminovať škúlenie u dospelej osoby?

Tak, aby to nebolo tak vidno.

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží od toho, čo je príčinou škúlenia a aký veľký je uhol škúlenia (odchýlka). Podľa Vašej otázky predpokladám, že škúlenie je navonok viditeľné a uhol škúlenia je veľký.

Ak ide o škúlenie ešte z detstva a príčinou nie sú ochrnuté okohybné svaly, tak v pri veľkej odchýlke je najlepšia možnosť operácia okohybných svalov. Jazvy na spojovke po operácii nie sú voľným okom viditeľné. Operácia je však dočasná a väčšinou odstráni škúlenie tak na cca 15 rokov. Je to však individuálne. Potom oko väčšinou začne znova ubiehať. Pred operáciou je však potrebné dôkladné vyšetrenie, aby sa zistilo, či nedôjde po operácii k dvojitému videniu. Oči a mozog si na škúlenie "zvykli" a po narušení tohto stavu, môže dôjsť k dvojitému videniu.

Ak je škúlenie zapríčinené ochrnutím okohybných svalov, tak záleží ako dlho pretrváva. Ak je to čerstvá záležitosť, operácia nie je vhodná prvých 12 mesiacov, ale až potom, ak sa stav neupraví. Vykorigovanie takéhoto škúlenia je dovtedy možné špeciálnymi prizmatickými fóliami alebo matnou fóliou. Navonok však ostane viditeľné.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk