Ako zastaviť vekom podmienenú degeneráciu makuly u 86-ročnej ženy?

Zodpovedané
28. máj 2024

Dobrý deň,

rada by som Vám poprosila o radu.

Ako zastaviť vekom podmienenú degeneráciu makuly u 86-ročnej ženy?

Zatiaľ používa len zvlhčujúce kvapky OCUhyl C a výživový doplnok s vitamínmi Ocuvite Complete. Očný lekár povedal: Čím dlhšie budete žiť, tým viac slepoty si užijete.

Ďakujem

Dobrý deň,

slovo "slepota" sa žiaľ používa veľmi ľahkomyseľne. Väčšina ľudí si podtým totiž predstavuje úplnú tmu. Avšak pri vekom podmienenej degenerácii makuly pacienti v tme nežijú. Vo finálnom štádiu síce nevedia čítať a rozpoznávať tváre, ale vedia sa plne orientovať a čiastočne vykonávať aj bežné činnosti ako napr. varenie či práca v záhrade. Ochorenie zničí "len" centrálnu časť sietnice, ktorou vidíme ostro. Periférna sietnica však ostane neporušená a stačí na orientovanie pacienta.

Vo veku 86 rokov je vekom podmienená degenerácia makuly veľmi časté ochorenie. Ochorenie sa zastaviť nedá.

Má 2 formy - suchú a vlhkú. Suchá forma (bez tekutiny v sietnici) napreduje len veľmi pomaly a trvá dlhé roky, kým centrálnu sietnicu poškodí úplne. Hocikedy však môže suchá forma prejsť do agresívnej vlhkej formy, kde presakuje tekutina z ciev do sietnice a tým ju vie za krátky čas poškodiť. Táto forma sa dá úspešne liečiť aplikáciou liekov priamo do sklovca, je potrebné však prísť včas.

Preto najdôležitejšie sú kontroly u očného lekára a sledovanie amslerovej mriežky každým okom zvlášť ale len 1x do týždňa, aby pacient spozoroval zmeny.
https://assets.soska.sk/documents/2021/amslerov...

Keď prejde suchá forma do vlhkej, tak sa čiarky pokrivia alebo zdeformujú a vtedy je potrebné aplikovať lieky do slovca oka.

Viac sa dočítate napr. tu : https://www.mojeoko.sk/vekom-podmienena-degener...

Výživové doplnky a očné kvapky sú v poriadku a môžete ich brať ďalej.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO


oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk