Čo za bodky má moja 17-mesačná dcéra na oku?

Zodpovedané
2. feb 2024

Dobrý deň,

moja 17-mesačná dcéra má na oku malé bodky a trošku to má začervenané. Najprv som si myslela, že je to pingueculum. Má to len na jednom oku. Naživo je to oveľa viac červené.

O aký problém podľa Vás ide?

Ďakujem

Dobrý deň,

pingueculum to podľa mňa nie je. Pingueculum je degeneračná lézia spojovky vplyvom mnohoročného UV žiarenia najmä zo slnka. U detí som pinguecula teda ešte nikdy nevidel. Tie sa vyskytujú až v dospelosti. A tiež sa vyskytujú skôr pri č. 3 a 9.

Táto lézia je skôr pri č. 8. Kvalita fotiek je však po nahratí do portálu znížená, a preto nevidno veľa detailov. Môže ísť o amelanotický névus alebo len lokálne podráždenie. V rámci očného vyšetrenia je možné zistiť iste viac detailov.

Skúste zatiaľ aplikovať umelé slzy bez konzervačných látok 3x/d a objednajte sa na očné vyšetrenie.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk