Iridocyklitída a zhoršenie videnia v zmysle zaostrovania. Čo mi pomôže?

Zodpovedané
31. jan 2024

Dobrý deň,

v priebehu dvoch rokov som prekonala 2x iridocyklitídu. Reumat. nález v norme bez HLA B27, mám po 50tke, som dia II.typu. V minulosti bol jednorázový nález dia retinopatie zhojený. Asi 3 roky sa liečim na glaukóm s tlakom okolo 19 na oboch očiach, OP TZN je bpn, CD 0,3.

Užívam Latanoprost kvapky, v minulosti som mala iné, ale v priebehu 2 rokov došlo k poklesu RTNFL. Následne bol rok bez progresu so záverom na ľavom oku na perimetri stredne ťažké zmeny, v auguste s incipientnou kataraktou na oboch očiach. V decembri som bola na kontrole, nález som do ruky nedostala. Len som bola znova upozornená, či sa liečim na tlak, že sú tam zmeny a tiež, že došlo k progresu katarakty na zadnú stenu.

Opakovane sa sťažujem na zhoršenie videnia v zmysle zaostrovania do diaľky aj do blízka, dioptrie mám VOD 5/7,5 s.s VOS 5/7,5 part. s. Pani doktorka tvrdí, že je to ok. Mám aj astigmatizmus. V poslednej dobe si okuliare dávam robiť len cez optiku, nakoľko mi doktorka nechce predpísať okuliare. To zlé zaostrovanie mi veľmi vadí, nevidím poriadne ani do blízka, ani do diaľky.

Čo by ste mi poradili?

Doktorka spomínala, že katarakta ešte nie je na operáciu.

Ďakujem

Dobrý deň,

spomínate viaceré problémy:
1. Iridocyklitída
2. Katarakta
3. Glaukóm
4. DIab. retinopatia
5. Dioptrie
6. Zhoršený zrak a zaostrovanie

Odporúčal by som Vám kompletné očné vyšetrenie, ktoré by malo pozostávať z nasledovných vyšetrení:

  • subjektívna refrakcia - doladenie dioptrií,
  • počítačová perimetria - kvôli glaukómu,
  • premeranie očného tlaku najlepšie aplanačne,
  • OCT zrakového nervu - kvôli glaukómu,
  • OCT makuly - na odhalenie prípadného opuchu sietnice pri diabet. retinopatii v minulosti alebo iridocyklitíde,
  • vyšetrenie očného pozadia v mydriáze kvôli prítomnému diabetu.

Vaše dioptrie nie sú "VOD 5/7,5 s.s VOS 5/7,5 part. s."
To sú hodnoty zrakovej ostrosti a znamená, že je na úrovni 60%. To je samozrejme znížené a nie celkom normálne. Je potrebné nájsť príčinu. To ale bez horeuvedených vyšetrení nepôjde.

Ešte poznámka na záver, kvapky Latanoprost sú zo skupiny prostaglandínov a nie celkom vhodné pre pacientov s recidiv. iridocyklitídami.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk